Hebrew   English   Russian   French

faq

מה זה בכלל נטוריזם?

לרוב האנשים, נטוריזם הוא שם אחר לנודיזם: רחצה בעירום, משחקי כדור על החוף ושיזוף 'בלי סימנים'. לאחרים, נטוריזם הוא הרבה יותר מזה. ההגדרה המקובלת ביותר נוסחה בכנס אגד 1974: "נטוריזם הוא אורח חיים של הרמוניה עם הטבע, המתבטא בעירום חברתי ומאופיין בכבוד עצמי, כמו גם כבוד כלפי אנשים עם דעות שונות וכלפי הסביבה". ישנן גם הגדרות תובעניות יותר, הרואות בנטוריזם מעין דרך התפתחות רוחנית. ככלל, קבוצות נטוריסטיות הן חבר אנשים המתרגלים עירום חברתי (במקומות ובזמנים בהם העירום החברתי אינו פוגע ברגשות אחרים), בשילוב עם פעילויות חברתיות ומשפחתיות מקובלות, כגון משחקי כדור וחברה, שחייה, מחנאות, האזנה להרצאות, נגינה ושירה בצוותא.


 

בשביל מה זה טוב?

כולנו עירומים לפעמים ואצל כולנו, כנראה, ה"אני" האותנטי ביותר הוא ה"אני" העירום שלנו. כשאנו מסתירים אותו, יש בזה תמיד איזו הסוואה והתחפשות. ההרגל הקבוע של התחפשות בפני אחרים מערער בהדרגה את בטחוננו בערך העצמיות החשופה שלנו.הרצון בעירום חברתי נובע, בין השאר, מכמיהה לכך שיקבלו אותנו "כמו שאנחנו", בלי סמלי מעמד וסטטוס חיצוניים. בפועל, נטוריזם נוטה להשפיע בשני כיוונים: הוא גם מקל עלינו לקבל את עצמנו בשלמות, עם היתרונות והפגמים, וגם מעודד לקבל אחרים "כמו שהם".לעירום בחיק הטבע יש ערך מוסף, המתבטא בתחושת חירות מיוחדת במינה: אין כמו ללכת יחפים על חול רטוב, או עשב בר, או על האדמה; להרגיש את הרוח והמים והשמש בלי תיווך של מחיצות טקסטיל מעוצבות ובלי קשרי שרוכים טורדניים של ביקיני, למשל.


 

מה ההבדל בין נטוריזם לנודיזם?

כיום ההבדל סמנטי בלבד. בצפון אמריקה משתמשים בעיקר במונח נודיזם, שנגזר מ"עירום", ובאירופה בנטוריזם, הנגזר מ"טבע"; אבל מתכוונים לאותה התנהגות חברתית. מבחינה היסטורית, התנועה הנטוריסטית ניזונה מרעיון ההתקרבות לטבע עם דגשים אקולוגיים מובהקים, ואילו הנודיסטים התמקדו בעיקר בביטוי אישי ובחירויות האישיות של הפרט; לכן האחרונים הטילו על עצמם פחות כללים ומגבלות. מה עושים, בעצם, במפגשים נטוריסטים? במפגשים נטוריסטיים עוסקים בכל סוגי הפעילות המקובלים בהתכנסויות חברתיות "לבושות", ועל פי כללי התנהגות דומים. כיוון שבמפגשים משתתפות גם משפחות עם ילדים, מדובר אך ורק בפעילויות שמקובל לעסוק בהן בחברה מעורבת; וממילא אין בהם מקום להתנהגות פרועה. במועדונים הנטוריסטיים ברחבי העולם מתקיים מגוון רחב ביותר של פעילויות: התכנסויות סדירות לשמיעת הרצאות והאזנה למוסיקה, אירועים משותפים של מחנאות, טיולי אופניים, סיורים רגליים, שחייה, משחקי כדור, מפגשי ג'אם מוסיקליים ותחרויות ספורט (כדורעף, כדורגל, כדורת, כדור מים, מיניטן, טניס שולחן).


 

 

היכן נטוריסטים נפגשים (ולמה)?

באופן מסורתי נטוריסטים נפגשים בחיק הטבע, מחוץ למרחב האורבני המתועש, כי האידיאולוגיה הנטוריסטית ניזונה קודם לכל מהרצון להתקיים בהרמוניה עם הטבע. פשיטת הבגדים נתפסת בהקשר זה כהשלכת המסווים החיצוניים, החוצצים בין האדם לבין טבעו האנושי ובין האדם לשאר הבריאה הטבעית. מאותם טעמים נטוריסטים מעודדים פעילות ספורטיבית באוויר הצח - ביערות, בפארקים, על גדות נחלים או על שפת ים או אגם. עם זאת, בגלל אילוצים אקלימיים ואחרים, התגבשה במרוצת השנים גם מסורת של מפגשים באתרים מקורים, כגון בריכות, מתקני סאונה ומועדוני בריאות. בארצות קרות, למשל בארצות סקנדינביה, קיימת מזה מאות בשנים גם מסורת של ביקורים משפחתיים סדירים בסאונה. בשונה מבתי המרחץ במקומות אחרים, כגון ביפן ובטורקיה, בסאונה מקובלים ביקורים בחברה מעורבת, ללא הפרדה בין נשים וגברים.


 

 

מי משתתפים במפגשים נטוריסטים?

המועדונים הנטוריסטיים ברחבי העולם כוללים חברים מכל שכבות הגיל ומכל תחומי העניין. עם זאת, מועדונים רבים מצרפים לשורותיהם רק זוגות ומשפחות, כדי לשמר את הצביון המשפחתי שלהם. כמו כן ישנן קבוצות נטוריסטים המתאגדות לצורך מטרות מצומצמות, ואלה מקבלות חברים על פי קריטריונים רלבנטיים: למשל, קבוצה של נגני כלי נשיפה, או קבוצה של צעירים. העמותה הישראלי לנטוריזם, למשל, פתוחה להצטרפות של כל הבגירים, נשים וגברים, המוכנים לאמץ את קוד ההתנהגות המקובל בה; והילדים המשתתפים במפגשים באים אך ורק בלוויית הוריהם.


 

 

האם אפשר לבוא למפגש נטוריסטי בלבוש חלקי?

קבוצות שונות של נטוריסטים נבדלות זו מזו במידת הקנאות שלהן לנושא העירום. כך גם באתרי נופש נטוריסטיים. הגישה הליברלית, המכונה "לבוש אופציונלי" (clothing optional), מאפשרת לבחור אם, וכמה, רוצים ללבוש. אצל אחרים, עירום מלא הוא בגדר תנאי הכרחי ומחייב. נטוריסטים רבים מוטרדים ממידת המחוייבות שלהם, ושל אחרים, לעירום; והם בוחרים לבקר בקבוצות ובאתרי נופש שגישתם מתאימה להם. ההתעסקות בלבוש עלולה להיראות מוגזמת, אבל מדובר בעיקרון מהותי: חבורות של נטוריסטים מעוניינות לצרף אליהן רק נטוריסטים אותנטיים, ולא אנשים לבושים הבאים להציץ בהם. הדרך היעילה ביותר למנוע אי הבנות היא, עדיין, להציב לכל המצטרפים את התנאי של עירום מלא. מובן שגם נטוריסטים מתלבשים כשהתנאים מחייבים לבוש - למשל כשנעשה קר, או כשמהלכים בשטח קוצני. ברוב המועדונים מקובל שנשים בתקופת הווסת או בסמוך ללידה באות למפגשים בחלק לבוש תחתון ("טופלס").


 

 

מה לא עושים במפגשים נטוריסטיים?

לא נועצים מבטים: רוב המשתתפים באים כדי להנות בעצמם, לא כדי לספק בידור לאחרים ולא כדי שיסתכלו בהם; ובשום פנים ואופן לא מצלמים משתתפים שאינם רוצים להצטלם! לא פולשים למרחב האישי של אחרים בלי הזמנה. ברוב המדינות התרבותיות, מרחב אישי סביר משמעו לפחות רדיוס של שישים ס"מ (טוב, נו - במזרח התיכון אולי קצת פחות). אנחנו הרי לא נפגשים באוטובוס. וכמובן, לא נוגעים באנשים שאינם מעונינים בכך. נוהגים זה בזה בכבוד הדדי ובהתחשבות, לא מציקים, לא מנדנדים, ולא משתלטים על זמנם של אחרים יותר מהמקובל בכל אירוע חברתי. ויכוחים על מלחמה ושלום ומהפכת הפרולטריון נא להשאיר להזדמנויות אחרות. כנ"ל לגבי מריבות אוהדים אחרי משחקי אליפות. לא שוכחים שיש עוד אנשים בסביבה, ובין אם הם עירומים או לא - גם להם יש רגשות שצריך להתחשב בהם. נמנעים מפרובוקציות, לא מביכים את האחרים ולא מקימים רעש בלתי סביר. לא עוברים על החוק החל במקום, בין אם זה חוק המדינה ובין אם זה חוק מקומי. בכלל זה, אין פושטים בגדים בחוף ציבורי שלא נועד לכך. לא משתמשים בחפצים של אחרים, כולל שמשיות, מגבות ומשחות שיזוף, ללא הזמנה לעשות כן. מתייחסים בכבוד לרכושו של הזולת ולרכוש הציבורי. לא יושבים בכסאות או על ספסלי סאונה משותפים בלי לפרוש עליהם תחילה מגבת אישית. לא מזהמים את הסביבה, כולל החול והמים. דואגים להצטייד בשקיות לאיסוף אשפה, ובמידת הצורך אוספים גם לכלוך שפוזר במקום על ידי אחרים.


 

 

לשם מה להתאגד?

נטוריסטים רבים אינם מרגישים שום צורך להתאגד: הם מבקרים באתרים נטוריסטיים לבדם או עם חברים, ומארגנים לעצמם את הפעילויות המתאימות להם. לאחרים נוח להצטרף למפגשים של מועדון או קבוצה קיימת, להכיר במסגרתם נטוריסטים נוספים ולבוא לאתרי העירום עם אחרים ולא בגפם. בישראל כמעט שאין אתרים נטוריסטיים מוסדרים. ההתארגנות בקבוצה מאפשרת לנו לשכור מקומות מתאימים למפגשים, לרכוש או לשכור את הציוד הנחוץ לאירועים, לשמור על רצף של מפגשים בעירום במשך כל השנה ולקדם את הרעיון הנטוריסטי עבור כלל הנטוריסטים בארץ. העמותה הישראלית לנטוריזם משמשת, בין השאר, צומת מקשר בין נטוריסטים מהארץ ומחו"ל לבין אתרים נטוריסטיים וגורמים המציעים פעילויות נטוריסטיות (בארץ ובחו"ל). בתור חברה בפדרציה הבינלאומית לנטוריזם ונציגתה בישראל, העמותה הישראלית גם מאפשרת לנטוריסטים מקומיים לקבל או לרכוש מהפדרציה הבינלאומית כרטיסי חבר, כתבי עת, מדריכים ומידע שוטף על כנסים, תחרויות ואירועים בינלאומיים אחרים.


 

 

איך יודעים אם זה מתאים לנו או לא?

הדרך הפשוטה ביותר לברר אם נטוריזם מתאים לך, היא לנסות. אם השהות בעירום, גם בגפך, מביכה אותך, או עירום קשור עבורך בקשר בל-יינתק למין - סביר להניח שנטוריזם אינו בשבילך. נטוריסטים אינם מקבלים בברכה סממנים של עוררות מינית, ובוודאי לא פעילות מינית בפומבי.


 

 

האם כל עירום הוא נטוריזם?

נטוריזם הוא עירום חברתי לשמו. שהות בעירום בגפך, או לשם מטרות אחרות, אינה נטוריזם.


 

 

מה הקשר בין נטוריזם לפורנוגרפיה?

פורנוגרפיה אינה נטוריזם, גם אם משווקים אותה ככזו. ההתייחסות של נטוריסטים לגוף האדם היא ההיפך הגמור מזו של תעשיית המין והפורנוגרפיה, המשתמשת בגוף כמוצר ומשווקת אותו להנאתם של אחרים.


 

 

תרגום שאלות ותשובות מאתר פדרציית הנטוריסטים הקנדיים באדיבות מני גל
(www.fcn.ca/FCNFAQ.html)


לחזרה לראש הדף

לפני מילוי טופס ההצטרפות עליכם לקרוא ולהסכים לאמור כאן:


במפגשי העמותה הישראלית לנטוריזם אקפיד על כללי ההתנהגות המקובלים בחברה נטוריסטית:

 

כמו כן, אני מבינ/ה היטב כי עירום חברתי אינו הזמנה למין

 

איני מסכיo/ה / הסכמה ומילוי טופס הצטרפות

X

שנה חודש יום


כן לאיחיד עם בן/בת זוג

כן לא


בגפי עם בן/בת זוג
שלח

הרשמתך התבצעה בהצלחה