Hebrew   English   Russian   French

about_naturism

אנו יוצאים למסע ארוך שבו נתחקה ונחקור את מקור והתפתחות הנטוריזם מאז ראשיתו ועד לימינו.

זה יהיה מסע מרתק על פני מדינות שונות ברחבי העולם.

 

פרק 1- ההיסטוריה של הנטוריזם

במשך רוב ההיסטוריה האנושית, עירום היה נורמלי חלק טבעי של החיים. אנשים היו עירומים, כאשר היו תנאי סביבה ותנאי העדפה.

"בגד הים " הוא המצאה חדשה מאוד, שראשיתה רק לפני כמאה שנים. רק עם הופעתו של קידום המדע והתיעוש בני האדם החלו להתבייש בגופם. כשהתחלנו להחליף את העולם הטבעי עם סחורות מיוצרות, גדלנו לראות שכל זה לא היה מעשה ידי אדם מושלמים. הגוף האנושי הפך לדבר מביש ומוסתר ע"י בגדים מעוצבים.


הנטוריזם החל כתנועה לרפורמה עצמית מתישה עם היבטים של תיעוש ועיור במהלך המאה התשע עשרה. בתקופה שבה הרפואה לא היתה מסוגלת להסביר או לרפא מחלות, אנשים רבים האמינו בהיגיינה בערים צפופות, אכלוס דירות, הגבלת הביגוד הוויקאטריאני, ותנאי עבודה מעיקים, כל זה הוביל לבריאות לקויה והשתוללות המחלות. כמה מהמשקיפים הגיעט למסקנה כי מה שאנשים זקוקים היתה חשיפה של אלמנטים לריפוי טבעי או אוויר צח, קרני שמש, מים - רצוי, ועם או ללא בגדים רפויים. קואליציה פורמלית של תנועות הרפורמה לאורח חיים טבעי קרמו עור וגידים במהלך שלהי המאה התשע עשרה, בשילוב הרפורמה לבגדים, צמחונות, הינזרות מאלכוהול וטבק, וריפוי טבעי. באופן בלתי נמנע חלוצי העירום חייבים להיות חלק בלתי נפרד מרפורמת החיים. נודיזם בא לידי ביטוי בכמה ספרים שנכתבו בגרמניה בסוף המאה על ידי היינריך פודור וריצ'רד אונגוויטר, והרעיון קיבל תמיכה תרבותית בעת המודרנית הראשונה במשחקים האולימפיים באתונה והפנה את תשומת הלב לעירום קלאסי.

התיאוריה התממשה בפועל בצעדים איטיים. מועדון ניסיוני נפתח בגרמניה, ולאחר מכן בצרפת ובאנגליה כמקום שבו אנשים יכולים להתרגל לאורח חיים טבעי משלהם, ללא התערבות מבחוץ (כל עוד הם נשענו על רכושם הפרטי). מאז המועדונים הראשונים היו נסיונות טבעיים לחיים טבעיים, והטילו משטר טבעי מלא על כל האורחים, עירום בגשם או בשמש, התנזרות, צמחונות, והיענות חובה. אורחים רבים החליטו כי בפועל לא היתה אטרקטיביות כמו בתיאוריה, אבל בעוד כמה מהם נטשו את הסיבה לחלוטין, אחרים הבחינו כי לעירום החברתי היתה השפעה פסיכולוגית חיובית אשר כולם העריכו. כשאנשים הסירו את התרבות מהגוף שלהם הם הרגישו חופשיים יותר ופחות מדגישים מאשר במהלך שגרת חייהם. אנשים היו היכן שהיו, מה שלא התיימר להיות מאחורי בגדי הטכסטיל שלהם , תכשיטים, איפור.
This הרוגע האווירה החברתית הפך לסימן ההיכר של המאה העשרים כנודיזם חברתי.

מגמות אחרות האיצו את המעבר מנטוריזם לנודיזם.

הדור הצעיר בתחילת המאה קיבל באהבה גדולה את היציאה
הגדולה החוצה, והלך לטיולים ושיט קיאקיםברחבי הכפר - בעירום לעתים קרובות, ואף גם לעתים קרובות בקבוצות מעורבות. החברה המערבית עברה סוג של שחרור מיני בשלב זה, והרגיעה את אמות המידה המוסריות שלה. למלחמת העולם הראשונה היתה השפעה דומה. כתוצאה מכך הנודיזם התרחב בצורה מהירה במהלך 1920, בעיקר בגרמניה, שבה עשרות אלפי אנשים ביקרו במועדונים, חופים ללא תשלום, פארקים בעיר ובריכות שחייה. אבל במדינות אחרות הנודיזם היה ניסיון בלבד, כולל מועדון ספרטה בצרפת ו- ספיפלטז באנגליה. מגזינים לאומיים קמו ליעילות ובריאות בבריטניה, להחיות את ד'בורד בצרפת.
In 1931 בשנת 1931 נציגי מועדונים שונים וחברות שנאספו בגרמניה והתארגנו לארגון נודיסט בינלאומי. אבל שנות הדיכאון לא היו הזמן הטוב ביותר להתחיל מיזמים חדשים, זה ניסוי מוקדם שהגיע לסיומו. אולם החלוצים הקימו נודיזם בסיסי, וזה היה להחיות ולפרוח באירופה אחרי המלחמה הבאה.

נודיזם באמריקה הצפונית בעקבות דפוס האירופי. ברנרר מקפאדן, חלוץ הרפורמה בבריאות, קידם את החיים הטבעיים במגזין על התרבות הגופנית שלו למען תרבות העיר, כפי שעשה ויליאם עפ"י השכל הישר שלו הוא התקשר אל המועדונים שלו. אבל המועדון הנודיסטי הראשון הוקם במדינת ניו יורק על ידי קורט ברטל וכמה מיוצאי גרמניה. מועדון הסקיי הפך לבית הראשון של כנס הנודיסטים הבינלאומי, אשר הפך אטרקטיבי ע"י "הדוד דני" בון, שהשתלט, ארגן מחדש את האגודה האמריקנית לשיזוף, ופתח מועדון בריאות. מועדונים אחרים הופיעו במהרה במדינות הסמוכות, המערב התיכון, וקליפורניה. כאשר חבריו מרדו בהצגה של איש אחד, הוא עזב כדי להקים את המועצה הנודיסטית הלאומית.
מקור- http://wonderfulnudistworld.blogspot.com/2007/01/history-of-naturism.html

פער הדורות
נודיזם מאורגן, "מועדוני הנוחתים" הפכו ממוסדים. הנוער המרדני של שנות ה-60 לא נהרו ללכת מאחורי חומות של נודיסט. התרבות של אור חדש חופשי, ותרבות אהבה חופשית, המבוססת על כנות קבלת הגוף, שאלו למה אנחנו לא עושים את זה על הכביש. קבלת עירום הגוף היה רק טבעית, צעירים ברחבי אירופה ואמריקה חוו את החופש להיות עירומים על החוף, על הנחל או במדבר, או על המרפסת האחורית שלהם או מרפסת השיזוף . שנקראת לעתים קרובות "חוף חופש התנועה" בשנות השבעים, זה היה הפילוסופיה של נודיזם פתוח שייקרא הנטוריזם.

מכיוון שהם ברחו מהיסטוריה שלנו שהשתלטה בהצטנעות הדתיים, האירופים ביבשת נהנו מיותר חירויות אישיות מאשר האמריקאים. במשך שנים בחופי התיירות האירופיים יש אפשרות לרחצה חשופת חזה לנשים. חופים עירום כיום נפוצים ומקובלים בכל רחבי היבשת, כולל במזרח אירופה.

הנודיזם המודרני החל בגרמניה ובצרפת. בצרפת עכשיו יש עיר נופש נודיסטית, Cap d'Agde, על הים התיכון. מאז שנות השבעים, דנמרק והולנד הפכו למקובלות לנודיזם ועירום בכלל, והיו פעילויות נודיסטיות ברחובות העיר ובגנים של שתי המדינות. אבל שני החופים של דנמרק הם מוגדרים כחופי ביגוד אופציונלי.


בשנת 1980, החברה הנטוריסטית הוקמה בארה"ב לספק מידע ותמיכה חינם לחופים עבור קבוצות נטוריסטיות אחרות ברחבי הארץ. הוועדה לפעילות נטוריסטית מפקחת ומסייעת במאבק המתמשך הארצית כדי למנוע אפשרות מחופים עם ביגוד אופציונלי באזורי נופש מלהיות סגורים על ידי קומץ קנאים קטן שעדיין מהדהדים בהצטנעות מהמאה ה -19של קומסטוק.
מסקרי דעת הקהל הלאומיים בשנת 1983 ו 1990 עולה כי 72% מהאמריקאים מסכימים לחופים עם בגדים אופציונליים. כיום, למעלה מ -30 מיליון אמריקנים חוו עירום חברתי מעורב. עם מספר גדל והולך של נטוריסטים , וגם תיירים מאירופה, דרום פלורידה, עכשיו יש גם חוף אופציונלי מבגדים שהוקם ב-
Haulover.

מקור- http://www.enaturist.com/whatis.htm
זה לא עולה הרבה!
אתה לא שם כסף גדול עבור כיף.
מקור- http://wonderfulnudistworld.blogspot

 

לייצג את האינטרסים של נטוריסטים יחידים, משפחות, מועדונים, אתרי נופש, וארגונים בקנדה. מקור- http://www.fcn.ca/


ההיסטוריה של הנטוריזם הבריטי - על פני ציר זמן-חלק א
1891

המועדון הנטוריסטי הידוע הראשון בעולם קיים בהודו הבריטית.
המועדון נוסד על ידי צארלס אדוארד גורדון קרופורד, אלמן, שהיה השופט המחוזי האזרחי בבומביי וממוקם ב-טאנה.
החוקה של המועדון מקובלת עד היום.
רק החברים הנבחרים הם חבריו של אנדרו וקלוג קלדנווד, בנים של מיסיונר.
קרופורד נישא מחדש בשנת 1892 ומת כעבור שנתיים והמועדון נסגר בערך ב-1892.  לקיומו אין השפעה ידועה על האירועים לאחר מכן.
1893
היינריך פודור מפרסם מאמר על עירום "זינוק אל העתיד", בעקבותיו בשנת 1906 יצאו שני ספרים נוספים על "תרבות העירום".

1906
ריצרד וונגוויטר מפרסם את "עירום" (Die Nacktheit ), אשר במהירות הופך לרב מכר.

1912
מרגריט לה פרווה מפרסמת את "לה בונר דטרה נו" ב מרקור דה פראנס, הנטוריזם מתואר כפי שמיושם בגרמניה.
קריאה על ההתפתחויות בגרמניה מוביל הרולד קלייר בות לחפש מידע מה"פריה בונד הגרמנית" עם מחשבות של ארגון דומה בבריטניה.
עידוד ניתן על ידי מאמר מאת Bernarr Macfadden, האמריקני, שפורסם שנתיים מאוחר יותר ב"תרבות הפיזית", שדוגלת בעירום לילדים כחלק מהטוהר בבית.

1914
במקביל יש מאמרים ארוכים על תרבות תנועת העירום שפורסמו באותו מגזין.
מכתבים נוספים ומאמרים פרסמו בשנים 1914 ו - 1915, אך המלחמה מנעה תוצאות מיידיות.

1921
התחייה של האינטרס הציבורי בנושא הנטוריזם הוא איטי אחרי המלחמה, אבל כתבות מתחילות להופיע, שנכתבו על ידי ד"ר Caleb Williams ואחרים, בעיתון החדש "בריאות ויעילות".

1922
English Harold ,Clare Booth, Mark Harold Sorensen ו-Rex Wellbye מצאו לזה את ה"חברה האנגלית להתעמלות", שבעיקרה גברים, ומתעניינת בתרבות החיים בעירום.

הם נפגשו ב"קפה מינרווה" בהולבורן.

שמם עודכן מאוחר יותר ל- המתעמלים החדשים.

ב- 1926 הוא פוגש יפסייד, לונדון, ונמצאו יומנים שלו לתיאום הרצאות ולהטפה לנודיזם בפני הציבור.

1924
בחודש מאי

"הליגה לאור השמש", שנוסדה על ידי ד"ר Saleeby, עם יומן משלה על אור השמש ושוחרי השיזוף.
מאז 1921 פורסמו מאמרים בניו סטייטסמן על היתרונות של השמש.
קבוצת Moonella, שנוצרה מחברים בחברה החדשה להתעמלות, מתחילה להשתמש באדמה, שאותה הם מכנים המחנה, ב Wickford, אסקס.
זהו המועדון הראשון שקיים בבריטניה. יש להם חוקים נוקשים וחברי נושאים ומשתמשים בשמות המועדון, Moonella הוא שם המועדון של בעל הקרקע.
המועדון נסגר ב -1926 בגלל בנייה על קרקעות סמוכות.


1925
קפטן הרולד הוברט וינסנט, בצבא בשנת 1918, מייסד את מועדון את "קרן השמש", מטיף בפומבי לנודיזם ומציע לצעוד דרך ההייד פארק בלונדון על ידי 200 נשים וגברים בעירום.
הוא רוכש מספר הרשעות על שידול תרומות, שימוש במילים מעליבות וכו

1926
בסוף 1926 אתר, שנמצא על ידי בות עם עזרה של דרבישייר , נקנה ב Bricket ווד בהרטפורדשייר ונפתח לשימוש במאי 1927.
ישנם תשעה חברים מקוריים שנלקחו מקבוצת Moonella ומהאתר, בהתחלה גם נקראו המחנה.
מ- 1931 התפתח מועדון בשם Fouracres, עם בחירת הוועדה.


1927
"חבורת הרחצה בשמש" נוסדה על ידי Barford, שגם מפרסם סקירת רחצה, כדי לקדם את הנוהג של השמש והאוויר כפעילים ברחצה בקרב משפחות וילדים צעירים, באמצעות רחצה בעירום.
הוא זוכה לתמיכה והשפעה בארגון מפגשים קבועים בסאן לודג עילית נורווד, שבדרום לונדון.
הכנס החמש שנתי של האגודה קיבל פרסום חיובי.
במשך כמה שנים אגודת הרחצה בשמש מארגנת הרצאות ופגישות מוצלחות בלונדון בחורף,
Barford נותן הזדמנויות עבור אלה שרוצים להתקדם מבגדי ים לעירום ורבים עושים זאת.
תרגום לאנגלית של "אדם ואור השמש" שפירסם באישור הדיקן אינגה, הדיקן של סנט פול, אשר מצהיר כי "החופש החדש של הגוף שבו באירופה מתפשטת היא סימן נהדר של הגדלת הבריאות".

1928
צרלס ו- דורותי מקאסקי רכשו 12 דונם בבריקט ווד, שלה הם קוראים Spielplatz, הם יתגוררו שם בשנה הבאה, ובשנת 1930 הם מזמינים חברים להצטרף אליהם.

1930
בעל הקרקע במאגר שליד נבל וולשית בבית הנדון, מידלסקס, שמאז 1921 היה מוגבל להשתזף, על פי הדגם שבגרמניה ובשווייץ, מאפשר לצעירים מובטלים להשתמש בצריפים שהם רכושו לשיזוף.
פרסום הודעות מושך אחרים להצטרף אליהם, אבל גם מעורר את התנגדות הציבור.
בחודש יוני כ -250 משתזפים, חלקם בעירום, מעודדים על ידי קהל של 200 אנשים לפלוש לקרקע פרטית.
חלק לפחות מ-250 הם חברים של מועדון "סאן ריי וינסנטן".
גם המשטרה וגם העיתונות מעניקים תמיכה מסוימת למשתזפים, ועוד אנשים מצטרפים לקבוצה כתוצאה מכך.

בספטמבר 1930 מועדון Sun Ray והחברה לבריאות חדשה שהוקמה, הפכה בשנת 1931 ל"אגודת השמש והאוויר הלאומית".
הוא מיד החל במסע פרסום ארצי, כמו גם מנהל הגימנסיה הפופולרי בוסטבורן גרוב, ומאוחר יותר המועדון הפנימי בקריקלווד, שניהם בלונדון.
הוא חדל לענות מ- 1940.
בות מוצא אתר ב Sunhill ליד Sidcup בקנט, וזה הופך למועדון Arcadians מועדון אשר התקיים עד לפחות 1945.

מקור- http://www.british-naturism.org.uk/pages/p....asp?page_ID=50
 באותו מאמר מציין כי החוף הנטוריסטי הראשון בראב נפתח באופן אישי על ידי ריצרד הרמן, נשיא הפדרציה הבינלאומית הנטוריסטית מווינה בשנת 1934הנטוריזם בראב מוזכר גם במאמר של יוסףהרמן, בשנת 1907 של פרופסור גונטר בשנת 1912, ואשר מוכיח כי העם בראב הבין כבר מזמן את הסיכויים המבריקים של תנועה זו, אשר, באותה עת, היה נועז מאוד היחס אליה. קרואטיה הייתה המדינה הראשונה באירופה שהתחילה עם הרעיון של אתרים נטוריסטיים מסחריים, כאשר הנטוריזם במדינות אירופיות אחרות היה מוגבל למועדוני חברים בלבד.
נטוריזם אמיתי התחיל בשנת 1960, כאשר המחנות הנטוריסטיים הראשוניים נפתחו ב-לסטרה ודלמטיה
באותם ימים יותר מ- 100,000 נטוריסטים בילו את החופשה שלהם בקרואטיה מידי שנה.
אתר הנופש הנטוריסטי העתיק ביותר בקרואטיה הוא Koversada ובשנת 2001 חגג את יום השנה ה -40 שלו.
 קוורסדה הוא למעשה כיום אי קטן ומחובר באמצעות גשר קטן ליבשת.
האגדה מספרת על ההרפתקן המפורסם אקומו קזנובה שהיה הראשון ששחה בעירום ב- Koversada.


אבל זה היה רודולף Halbig מגרמניה, הבעלים של סוכנות הנסיעות Miramare, ש- 200 שנים מאוחר יותר - בשנת 1953, הכיר ב-Koversada כיעד נטוריסטי מושלם.
בהתחלה הנטוריסטים מוקמו בכפר Vrsar והלכו לאי Koversada עבור שחייה ושיזוף.
בשנת 1961 Koversada נפתח רשמית לתיירים נטוריסטים.
ככל ש-Koversada הפך לפופולרי יותר, האי הפך לקטן מדי ואתר הנופש התפשט ב- 1965 לקרבת החוף.
בשנת 1972 אירח Koversada את ה"קונגרס הנטוריסטי העולמי".
במהלך השנים Koversada גדל לאחד המודרניים והגדולים שבין האתרים הנטוריסטיים הפופולריים ביותר באירופה.
זמן קצר לאחר Koversada, אתרי נופש אחרים פתחו שערים בפני הנטוריסטים: אתר הנופש הנטוריסטי Valata (נפתח בשנת 1968), Monsena (בשנת 1988 אירחה את הקונגרס הנטוריסטי העולמי), Solaris ורבים אחרים.
היום קרואטיה מציעה מגוון רחב של מתקנים נטוריסטים: חופים, קמפינגים, בתי מלון, דירות וכפרי בונגלו.
יש יותר מ- 20 כפרי נופש נטוריסטיים רשמיים על שטח של כ-8.220.000 מ"ר.
כפרי נופש נטוריסטיים מציעים 46.100 יחידות בקמפינגים, 5.300 מיטות בדירות, בונגלוס ובתי מלון.
בנוסף לכך, חופים נטוריסטיים רשמיים (מחוץ לכפרי נופש נטוריסטיים) מציעים מקום תחת השמש עבור 20.000 משתזפים.

מלבד כפרי נופש וחופים נטוריסטיים רשמיים, יש ריבוי של מה שנקרא "חופים בחינם"
אלה הם חופים נטוריסטיים רשמיים, שנשלטים ומתוחזקים ע"י רשויות התיירות המקומיות.
החופים הנטוריסטיים בקרואטיה מסומנים כ- "
FKK".

זהו קיצור של המילה הגרמנית "Freikörperkultur" (תרבות הגוף בחינם).
 השלט FKK נמצא בכל מקום לאורך כל החוף הקרואטי.
הנטוריזם מהווה גורם חשוב בתעשיית התיירות הקרואטית.
כדי להעריך את אחוזי התיירות הנטוריסטית, זו אינה משימה קלה, כיוון שרבים נמצאים בכפרי נופש לבושים ובאים לביקור בחופים נטוריסטים או באתרים רק לשחייה ושיזוף בעירום.
הערכות אומרות שכ- 15% מכלל התיירים בקרואטיה הם נטוריסטים או נודיסטים.
כלומר, יותר מ- 1.000.000 נטוריסטים מבקרים בקרואטיה בשנה.
רובם באים מגרמניה, אוסטריה, הולנד, איטליה, סלובניה, צ 'כיה, הונגריה וכו' בהתאם המסורת הליברלית במדינה ובהתחשב בנטוריזם ומספר אתרים נטוריסטים וחופים, הקרואטים הם באופן מפתיע עדיין ביישנים מעט כשמדובר בנטוריזם ופחות מ- 5% של כל האורחים באתרי הנופש הם קרואטים.
בהשוואה למצב בשנת 1980 מספר הנטוריסטים המאורגנים בקרואטיה בירידה משמעותית בעשור האחרון.
רבים מסכימים שהסיבה היא ההשפעה החזקה של הכנסייה הקתולית בחברה.
קרואטים רבים מעדיפים היום חופים מבודדים ולא רשמיים להשליך את בגדיהם מעליהם.
אבל עדיין, הנטוריזם נתמך רשמית בתוקף על ידי הממשלה הקרואטית.

תסתכלו מה רשמו באתר התיירות הקרואטי ומה האתר אומר על זה (ואנחנו שמחים שהם השתמשו לרוב במידע מאתר זה), והנטוריזם מוזכר אפילו באתר התיירות של משרד החוץ.

מקור- http://www.cronatur.com/nt_cro.htm

2008
 Volak, הנשיא האמריקני של INF, מתגמל את משרד התיירות לטיפוח הנטוריזם בקרואטיה על 75 השנים האחרונות, כפי שהנטוריזם הוקם על ידי ריצ רד Ehrmann, נשיא INF, באי ראב בשנת 1933 ו - 1934.מקור- http://www.naturism-adriatic.com/

ליקוט,עריכה ותרגום- צוקי Tzuki

מנהל פורום ה"עמותה הישראלית לנטוריזם" Manager of the INS Forum

פורטל וייפר ישראל Viper Israel

http://viper-israel.co.il/forumdisplay.php?f=149

 

לפני מילוי טופס ההצטרפות עליכם לקרוא ולהסכים לאמור כאן:


במפגשי העמותה הישראלית לנטוריזם אקפיד על כללי ההתנהגות המקובלים בחברה נטוריסטית:

 

כמו כן, אני מבינ/ה היטב כי עירום חברתי אינו הזמנה למין

 

איני מסכיo/ה / הסכמה ומילוי טופס הצטרפות

X

שנה חודש יום


כן לאיחיד עם בן/בת זוג

כן לא


בגפי עם בן/בת זוג
שלח

הרשמתך התבצעה בהצלחה